FAQ - Visibility Monitoring
Produkt
- Jakie opcje mają przewoźnicy bez integracji GPS z P44, aby udostępnić sygnał lokalizacji?
Jeśli Zleceniobiorca nie posiada konta w Project44, obecnie nie będzie miał technicznej możliwości udostępnienia sygnału na Platformie. Warto wskazać, że konto w Project44 dla zleceniobiorców jest darmowe.
W przyszłości planujemy integrację z nową aplikacją mobilną dla kierowców, która obecnie jest w fazie koncepcyjnej oraz poszukujemy innych partnerów technologicznych spośród dużych integratorów GPS.
- Jakie są różnice w monitoringu w przypadku gdy dostawca GPS udostępnia lokalizację 1x30 min vs 1x na 5 min
Im częstsze aktualizacje GPS, tym dokładniejsze dane nasz produkt jest w stanie dostarczyć użytkownikowi, np. czas załadunku może przy rzadkiej aktualizacji być wydłużony, gdyż system zarejestruje wyjazd ze strefy operacji dopiero po dłuższym czasie.
Użytkownicy mają jednak możliwość manualnej korekty czasów operacji.
Trans.eu, a nawet Project44 nie ma wpływu na częstotliwość aktualizacji GPS. Jest ona zależna od bardzo wielu czynników, np. ilości pośredników w przesyle sygnału lub wielkość pakietu u dostawcy GPS, wykupionego przez Przewoźnika. - Czy system (Visibility Monitoring) zapobiegnie kradzieży ładunku?
Visibility Monitoring może zminimalizować ryzyko kradzieży ładunku. Dzięki alertowi o oddalaniu się od miejsca operacji system może natychmiast poinformować o tym fakcie użytkowników. Trans.eu nie ponosi jednak odpowiedzialności jeśli taka kradzież finalnie będzie miała miejsce. - Czy istnieje jakiś znacznik, aby powiadomić spedytora, że możliwe jest monitorowanie konkretnego przewoźnika?
Po pierwszym udanym monitoringu danego Zleceniobiorcy, System nagrodzi go odznaką “Dostarcza GPS”, a jeśli ponadto będzie on utrzymywał wysoki wskaźnik punktualności to dodatkowo odznaką “ 99% dostaw na czas” (lub 97% lub 95% - w zależności od jego aktualnego wskaźnika punktualności).
Odznaki te będą widoczne w oknie komunikatora podczas konwersacji, na szufladzie frachtu w negocjacjach, na wizytówce firmy oraz w module Kontrahenci”. - Czy produkt jest dostępny we wszystkich krajach UE, w tym na przykład Wielkiej Brytanii, Turcji? Czy sa jakieś ograniczenia regionalne?
Nie istnieją ograniczenia regionalne.
Algorytmy i ETA
- Na nowej stronie „Realizowane Transporty”, czy ETA będzie wyświetlane dla wszystkich ładunków?
ETA będzie prezentowana dla wszystkich transportów, które mają wykupiony monitoring, który otrzymał już pierwszą lokalizację, aż do potwierdzenia dojazdu na miejsce ostatniego rozładunku.
Zlecenie a Visibility Monitoring
- Jakimi kanałami można zlecić monitoring GPS?
Monitoring GPS dostępny w ramach Visibility Monitoring, może zostać podpięty na podstawie: zaakceptowanej oferty frachtu z wymogiem monitoringu lub zlecenia po akceptacji warunków zlecenia z wymogiem monitoringu (jeśli to zlecenie wcześniej nie powstało z zaakceptowanego frachtu).
Praca z wykorzystaniem monitoringu odbywać się będzie w nowym module “Realizowane Transporty”. Przy odpowiednich ustawieniach możliwe będzie pominięcie procesu obsługi Zleceń. Jednocześnie niektóre działania, jak np. doprecyzowanie adresu operacji, zmiana miejsc operacji możliwa jest z poziomu modułu Zleceń, które mogą wpłynąć na Realizowane Transporty”.
- Czy załadowca musi ponownie potwierdzać daty i godziny odbioru oraz dostawy? Te informacje są już w zleceniu transportowym.
Zarówno, ani Zleceniodawca, ani Zleceniobiorca nie musi wykonywać dwa razy tej samej akcji.
Jednakże, czasami może to być dla nich wskazane - często bowiem oferta frachtu nie zawiera dokładnych danych miejsca operacji, w tym ich planowanych czasów. Dokładne dane adresowe pozwolą jasno określić do którego miejsca system powinien śledzić dany pojazd.
Sprecyzować dane operacji można w module Realizowane Transporty (krok “Uzupełnij dane operacji”), Zlecenia (krok “Wyślij warunki Zlecenia” lub również “Uzupełnij dane operacji”).Jeśli powyższe dane nie zostaną sprecyzowane, monitoring ruszy, ale dokładność monitoringu i przydatność funkcjonalności może być ograniczona. System nie odpowiada za jakość wprowadzonych danych.
- Jak wygląda szybka ścieżka podłączenia monitoringu pod fracht ?
1. Wystawienie oferty z wymogiem monitoringu przez Zleceniodawcę;
2. Akceptacja oferty z wymogiem monitoringu przez Zleceniobiorcę;
3. Podanie przez przez Zleceniobiorcę numerów rejestracyjnych pojazdu na komunikatorze (w przypadku akceptacji na komunikatorze) lub w Realizowanych Transportach;
4. System sprawdza czy monitoring jest możliwy poprzez pytanie do P44;
5. Akceptacja kosztów monitoringu przez Zleceniodawcę (ten krok przy odpowiednich ustawieniach może być pominięty).
Dokładna ścieżka ustawień i działań użytkowników opisana jest w dedykowanym artykule Help. - Czy spedytor może zdecydować się na monitorowanie transportu, gdy już się rozpoczął?
Spedytor może wyrazić zgodę na monitoring przed, w trakcie, a nawet po załadunku. Jednakże, jeśli monitoring miałby się rozpocząć po znacznym oddaleniu się od miejsca załadunku to w zależności od dostawcy, może być to niemożliwe. Zależne jest to od dostawcy sygnału GPS i nie mamy na to wpływu. Jeśli wystąpiłaby taka sytuacja i monitoring nie zostanie skutecznie założony lub nie spłynie wystarczająca ilość lokalizacji, Klient nie zostanie obciążony jego kosztami. - Jakie dane powinien wprowadzić przewoźnik na platformie, aby móc udostępniać sygnał? (czy ma wprowadzić dane swojej floty?)
Nie, jedyne co musi zrobić to zaakceptować ofertę frachtu z wymogiem monitoringu (lub warunki zlecenia, jeśli wcześniej nie akceptował frachtu) oraz podać numery rejestracyjne do tego transportu.
Oczywiście wpisanie danych pojazdów do floty może przyspieszyć mu proces w przyszłości, ponieważ, nie będzie musiał wpisywać numerów rejestracyjnych ręcznie, tylko będzie mógł wybrać je z listy. - Czy podanie numerów rej. pojazdu jest w tylko w komunikatorze i w zleceniu ? czy też w frachcie?
Obecnie numery rejestracyjne można podać: 1) w Realizowanych Transportach, 2) w Zleceniach, 3) natychmiast po akceptacji frachtu na komunikatorze (przy odpowiednich ustawieniach).
Oczywiście - wystarczy podać te dane tylko w jednym z tych miejsc. - Co się stanie, jeśli przewoźnik wpisał błędny numer przy wypełnianiu numeru pojazdu?
System wyśle zapytanie do systemu partnerskiego w celu sprawdzenia możliwości monitorowania i najpewniej dostanie odpowiedź odmowną. Użytkownik ma możliwość poprawienia wpisanych numerów - wtedy System sprawdzi możliwość monitorowania ponownie. - Z jakim wyprzedzeniem uruchamiany jest monitoring/ jest widoczny dla załadowcy?
System zakłada monitoring w systemie partnerskim najwcześniej na godzinę przed planowanym czasem załadunku. Dokładny czas otrzymania pierwszej lokalizacji zależny jest od danego dostawcy GPS oraz pakietu jaki jest używany przez Zleceniobiorcę. Trans.eu oraz Project44 nie mają na to wpływu.
- Co się stanie, gdy ciężarówka ulegnie awarii w trakcie trasy i ładunek zostanie przeniesiony do innej ciężarówki?
Użytkownik ma możliwość zmiany numerów rejestracyjnych w module Realizowane Transporty; jeśli nowy pojazd również znajduje się w zasobach tego Zleceniobiorcy, monitoring zostanie przypięty bez dodatkowych kosztów dla Zleceniodawcy.
Obecnie jest to możliwe do potwierdzenia dojazdu na załadunek; docelowo pojazd będzie mógł być zmieniony do przyjazdu na rozładunek.
Jeśli nowy pojazd nie ma zintegrowanej telematyki w P44 lub należy do innego przewoźnika to monitoring się zostanie zerwany. W zależności od ilości wcześniej otrzymanych lokalizacji Zleceniodawca będzie lub nie będzie obciążony jego kosztami.
- Do jakiego momentu jest dostępne śledzenie sygnału? (czy wyłącza się automatycznie po rozładunku? Czy jest możliwość ręcznego zakończenia tej akcji?)
Monitoring GPS zakończy się w momencie potwierdzenia zakończenia ostatniego rozładunku. Może to nastąpić w momencie wystąpienia któregokolwiek z poniższych zdarzeń:
1. Potwierdzenie wyjazdu z magazynu z Dock Schedulera
2. Manualne potwierdzenie zakończenia rozładunku Zleceniodawcy w module Zleceń lub Realizowanych Transportów
3. Ostatni Wyjazd z małej strefy rozładunku na podstawie GPS
4. Manualne potwierdzenie zakończenia rozładunku Zleceniobiorcy w module Zleceń lub Realizowanych Transportów.
Powyższa kolejność jest istotna. Dane dotyczące rozpoczęcia i zakończenia operacji są zbierane ze wszystkich źródeł i można sprawdzić je w zakładce Historia, ale do rozliczeń brane są dane ze źródła hierarchicznie wyższego.
- Co można zmienić w zakładce „Operacje”?
Zleceniodawca może zmienić czasy dojazdu na operacje i zakończenia operacji oraz wagi do momentu potwierdzenia zlecenia w module Zleceń lub do czasu archiwizacji transportu, który następuje najdalej automatycznie po 200 dniach od daty rozładunku.
Statusy
- Czy będzie możliwe filtrowanie według nowych typów statusów? (np. opóźniony, na czas itp.)
Tak, ten nowy typ statusów nazywamy Predykcją i będzie można filtrować po tej wartości.
Alerty
- Czym są zdarzenia “wymagające uwagi”?
System automatycznie rozpoznaje zdarzenia wymagające uwagi na podstawie zdarzeń przechwyconych z trasy - alertuje np. gdy pojazd zacznie się oddalać od miejsca, załadunek przeznaczenia zbyt długo, itp. Liczba przechwytywanych zdarzeń będzie się zwiększać wraz z rozwojem produktu. - Kto dostaje alerty “wymagające uwagi”? Spedytor przypisany do danego frachtu? Czy ktoś inny to widzi jeszcze?
Notyfikację o zdarzeniu dostaje osoba przypisana do danego frachtu lub zlecenia. Lista transportów jest wspólna, a ikona, która informuje o zdarzeniu wymaga uwagi jest widoczna dla wszystkich użytkowników z tej firmy.
Prawne
- "Wymagany, jeśli technicznie możliwy" - co to znaczy? Co jeśli nie jest technicznie możliwy?
Taki wymóg oznacza, że Zleceniobiorca powinien udostępnić monitoring, jeśli istnieje techniczna możliwość jego udostępnienia. Na podstawie zaakceptowanego wymogu Trans.eu przetwarza dane zleceniobiorcy i weryfikuje czy taka techniczna możliwość istnieje dzięki współpracy z dużymi integratorami GPS.
Oznacza to również, że Trans.eu nie gwarantuje pewności, że na ofertę o monitoringu odpowie Zleceniobiorca skłonny monitoring udostępnić lub że będzie on prawidłowo działał (nie dostarczamy bowiem własnych urządzeń GPS).
W przypadku braku podpięcia GPS lub nieprawidłowego sygnału Trans.eu nie ponosi odpowiedzialności wobec Klienta (Zleceniodawcy) za brak udostępnienia GPS, a jedynie nie nalicza lub automatycznie anuluje wymóg płatności od tego Klienta.
- Czy przewoźnik musi każdorazowo wyrazić zgodę na śledzenie swojego transportu?
Przewoźnik wyraża swoją zgodę poprzez akceptowanie frachtów z wymogiem monitoringu oraz podając numery rejestracyjne do zleceń i transportów. Robiąc to wyraża zgodę na podpięcie monitoringu jeśli będzie on technicznie możliwy.
Zleceniobiorca nie musi w inny sposób wyrażać zgód na podpięcie monitoringu, Jest to proste również dla niego.
- Czy zleceniodawca przechowuje dane monitoringu danej trasy, jeżeli tak jaki jest czas przechowywania tych informacji? (jeżeli może edytować czas to co w wypadku spraw spornych? )
Zleceniodawca ma dostęp do danych monitoringowych bez ograniczeń czasowych. Transport po jego zakończeniu i potwierdzeniu realizacji zlecenia, albo po 200 dniach trafia do zakładki “Archiwum” gdzie może zostać odnaleziony i wykorzystany.
Ewentualna edycja danych o wykonaniu operacji pozostawia zdarzenie historyczne, które można sprawdzić w zakładce “Historia” tego transportu. Zleceniobiorca również ma do niej dostęp.
Trans.eu nie ingeruje w sprawy sporne pomiędzy użytkownikami. - Czy przewoźnik jako zleceniobiorca ma dostęp do danych monitoringu które wykonał?
Tak, podobni jak Zleceniodawca, Zleceniobiorca ma dostęp do danych monitoringowych bez ograniczeń czasowych. Transport po jego zakończeniu i potwierdzeniu realizacji zlecenia, albo po 200 dniach trafia do zakładki “Archiwum” gdzie może zostać odnaleziony i wykorzystany.
Płatności
- Mikropłatności - czy potrzebna jest akceptacja każdorazowo managera tego kosztu? Jak to technicznie wygląda w takim przypadku?
Manager (osoba oznaczona w systemie jako osoba uprawniona, administrator) może zautomatyzować proces decyzyjny ws płatności wybierając stosowną opcję w ustawieniach “Realizowanych Transportów”, w zakładce “Rozliczenia”.
Może on: 1) ustawić opcję “zawsze się zgadzaj” (w pełni automatyzuje decyzję), 2) “zawsze pytaj pracownika” (z możliwością ujawnienia mu informacji o cenie usługi), 3) “nigdy się nie zgadzaj" (wyłącza możliwość monitorowania za pośrednictwem Trans.eu.
Ponadto, dla opcji 1) i 2) możliwe jest ustawienie miesięcznego limitu monitoringów do wykorzystania, liczonego dla całej firmy.
- Kiedy naliczana jest płatność za monitoring?
System sprawdza zakończony transport pod kątem spełnienia minimalnych standardów jakościowych. Gdy warunki jakościowe zostały spełnione płatność doliczana jest do faktury za dany okres rozliczeniowy.