En İyi Rota Asistanı

Updated 20/6/24 by Małgorzata

Bu işlevi kim kullanabilir?

​İşlev, taşıyıcı ürün grubu (TFC - Trans For Carriers) ve forwarding (TFF - Trans for Forwarders) kullanıcıları tarafından, her hat için belirtilen koşullar altında kullanılabilir.

En İyi Rota Asistanı'na nereden ulaşabilirim?

En İyi Rota Asistanı aşağıdaki yerlerde mevcuttur:

 1. Yük arama

Yük arama modülünde, ilgilendiğiniz teklife tıklamanız yeterlidir (hangi sekmede olursanız olun). Detayları içeren bir pencere açılacaktır. Ardından Rota sekmesine tıklayın. En İyi Rota Asistanı bölümü ve küçük bir harita görünecektir.

Benzer bir görüntü göreceksiniz:

 • Yükler modülünde - ilgilendiğiniz teklife tıklayın. Detayları içeren bir pencere açılacak, Rota sekmesine tıklayın. En İyi Rota Asistanı bölümü ve küçük bir harita görünecektir.
 • Araç borsası modülünde - ilgilendiğiniz teklife tıklayın. Detayları içeren bir pencere açılacak, Harita sekmesine tıklayın. En İyi Rota Asistanı bölümü ve küçük bir harita görünecektir.
 • Siparişler modülünde - ilgilendiğiniz teklife tıklayın (hangi sekmede olursanız olun). Detayları içeren bir pencere açılacak, Harita sekmesine tıklayın. En İyi Rota Asistanı bölümü ve küçük bir harita görünecektir.

 1. Haritalar

Haritalar modülüne tıklayın, ardından rota başlangıç ve bitiş noktalarını girin. En İyi Rota Asistanı bölümü ve büyük bir harita görünecektir.

Rota parametre ayarları

En İyi Rota Asistanı ile bir rota planlarken, aşağıdaki parametreleri ayarlayabilirsiniz:

 1. Rota noktaları

Eğer mevcut bir teklife veya emire dayalı bir rota planlıyorsanız, rota noktaları zaten tamamlanmış olacaktır. Kendi rotanızı planlıyorsanız, başlangıç ve bitiş noktalarını girin.

Ayrıca ek rota noktaları ekleyebilirsiniz.

Aşağıda değiştirebileceğiniz diğer parametreler hakkında bilgi bulabilirsiniz. Değişiklik yaptıktan sonra Rotayı yeniden hesapla'ya tıklamayı unutmayın. Ancak o zaman rota belirlenecek ve yeniden hesaplanacaktır.
 1. Kalkış tarihi, saati ve yük ağırlığı

Kalkış tarihini ve saatini belirtin. Bu bilgi, (belirli gün ve saatlerde meydana gelen) kısıtlamaların ve tonaj kısıtlamalarının dikkate alınması için gereklidir. Geçiş ücretleri hesaplanırken de önemli olabilir (örneğin Çek Cumhuriyeti veya Avusturya üzerinden geçen rotalar için yol geçiş ücretleri tarih belirtilmeden hesaplanmaz).

 1. PTV ekolojik kısıtlamaları dahil et

Rota planlarken ekolojik kısıtlamaları dikkate almak istiyorsanız işaretleyin.

 1. Alternatif rotaları göster
  Bu seçenek, iki noktalı rotalar için büyük harita görünümünden kullanılabilir.
  1. Başka rota seçeneklerini hesaplamak istiyorsanız Alternatif rotaları göster seçeneğini işaretleyin.
  2. Harita üzerinde 3 alternatif rotayı gri olarak işaretlenmiş olarak göreceksiniz. Fareyi bir alternatif rotanın üzerine getirdiğinizde rengi açık maviye dönüşecektir.
  3. Ayrıca ana ve alternatif rotalar için mesafe, zaman, CO2 emisyon seviyesi ve yol ücretleri hakkında bir bilgi tablosu olacaktır.

Rotalardan birini alternatif rotalardan birine değiştirmek için, haritada veya tabloda seçilen rotaya tıklayın.

Tabloda, seçilmemiş (kalan) rotaların yanında küçük oklar görünecektir. Fareyi üstlerine getirdiğinizde, mevcut seçilen rotadan tam olarak ne kadar farklı olduklarını görebilirsiniz.

 1. Geçiş ücretlerini önle

Bu seçeneği işaretleyerek, geçiş ücretlerini önleyerek yeniden hesaplanmasını sağlayın. Tamamen önlemek mümkün olmadığında, maliyetler en aza indirilecektir.

 1. Yerleri hariç tut

Bu seçenek, rotanızı planlarken kaçınmak istediğiniz ülkeyi seçmenize olanak tanır.

 • Yerleri hariç tut işaretleyin ve rotanız, varsayılan olarak hariç tutulan İsviçre'yi hariç tutacak şekilde yeniden hesaplanır.
 • Hariç tutulan yerleri düzenlemek için, varsayılan olarak seçilen ülkenin adını içeren pencereye tıklayın. Ülke adlarını içeren bir açılır menü görünecektir. Rotanızdan hariç tutmak istediğiniz ülkeleri işaretleyin veya hariç tutmak istemediğiniz ülkelerin işaretini kaldırın.

Eski rotanız hariç tutulan ülkelerden geçtiyse, rotanız bu yerlerden kaçınacak şekilde değiştirilecektir.

Rota'nın başlangıç veya bitiş noktasının bulunduğu ülkeyi hariç tutarsanız, aşağıdaki mesajı göreceksiniz: Seçilen yerleri hariç tutamıyoruz. Ardından hariç tutmayı kaldırabilir veya başlangıç veya bitiş noktasını değiştirebilirsiniz.

 1. Araç profili:

Araç profilinde aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • varsayılan profillerden birini seçin:
  • Semi römork (<40 t GWV)
  • Kamyonet (<3.5 t GWV)
  • Solo (<7.5 t GWV)
  • Çift römork (<40 t GWV)
 • Kendi araç profilinizi oluştur seçeneğini seçebilirsiniz.
  • Yeni bir araç profilini oluşturmak için bir form görünecektir. Araç parametrelerinizi girin ve ardından Profili Kaydet'e tıklayın.
  • Vehicle profile bölümünde açılır listede Özel profil seçeneği görünecektir.
Özel profil oluşturduğunuzda, bunu silemezsiniz, ancak düzenleyebilirsiniz.

 1. Emisyon sınıfı

Emisyon sınıfını belirlemek, yol ücretlerinin hesaplanmasını etkiler. Varsayılan olarak, bu değer "4" olarak ayarlanmıştır. Bu parametre, Almanya ve Avusturya için ücretlerin hesaplanmasında kullanılır ve böyle ülkelerin listesi değişebilir.

Hesaplama sekmeleri

Rota parametrelerini belirledikten sonra, üç adet kullanılabilir hesaplama sekmesini kullanabilirsiniz.

 1. Maliyetler - burada, belirli bir rota için hesaplanmış tüm maliyetlerin toplamını göreceksiniz. Bunlar şunları içerir:
 • Yakıt - burada beklenen yakıt maliyetlerini ve kullanılan litre sayısını kontrol edebilirsiniz. Değerleri kendiniz değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için, düzenleme simgesine tıklayarak:

- hesaplanan rota üzerinde kullanmayı beklediğiniz litre miktarını,

- yakıt başına litrelik oranı (girilen fiyatı bir sonraki hesaplamalar için kaydedeceğiz).

Yakıt miktarı ve toplam maliyet güncellenecektir.

 • Ücretler - bu kalemden tüm ödenen yol altyapı unsurlarını (örneğin otoyollar, köprüler veya tüneller) bulabilirsiniz. Ayrıntıları görmek için düzenleme simgesine tıklayın.

NOT: Bu alan, feribot geçişleriyle ilgili maliyetleri içermez.

 • Diğer maliyetler - kendi ücretlerinizi, yani karşılaştığınız ortalama sabit maliyetleri girebilirsiniz. Kendi ücretlerinizi girmek için düzenleme simgesine tıklayın.
 • Toplam - burada, toplam maliyetlerin ve kilometre başına dönüştürülmüş maliyetlerin toplamını göreceksiniz.
Yukarıdaki her bir madde için, bireysel maliyetlerin hangi para biriminde sunulacağını seçebilirsiniz.
 1. Rota ve zaman - burada, verilen bir rotadaki mesafeyi ve önerilen seyahat süresini (yaklaşımı dikkate almadan) görebilirsiniz, ayrıca beklenen CO2e emisyonları hakkında bilgi edinebilirsiniz.
Tekerlekten Tank'a sürüş sırasında tahmin edilen CO2e emisyonları, nakliye ve Dizel motorlar oluştururken seçilen araç boyutu ile uyumlu bir araç profiline dayanır. Bu sonuç, EN 16258 standardına uygun olarak belirlenmiştir.
 1. Oran - bu sekmede, ana rota ve yaklaşımlar için kilometre başına oranı standart olarak tahmin edebilir ve asistan tarafından hesaplanan beklenen maliyetlerle karşılaştırabilirsiniz. Aşağıdaki bölümleri göreceksiniz:
 • Oran - rota üzerindeki kilometre sayısı ile kilometre başına oranın çarpımı. Kilometre başına oranı düzenlemek ve para birimini değiştirmek için düzenleme simgesine tıklayın.
 • Kar - yani, toplam maliyetlerden oran çıkarırsınız.


How did we do?

UP!
Powered by HelpDocs (opens in a new tab)