Platformda hesap yetkilendirme

Updated 7/2/24 by Jakub

Platformda hesap yetkilendirme (Two Factor Authentication 2FA), hesabınızı Trans.eu Platformunda yetkisiz oturum açmaya karşı koruyan bir hizmettir. Daha önce yetkisiz bir cihazda ilk kez (Trans.eu'nun hesabınızda hizmeti başlattığı andan itibaren) oturum açtığınızda, hesabınızı doğrulamanızı isteyeceğiz.

Yetkili bir müşteri, Trans.eu Platformunu yasal olarak kullanmaya yetkili olarak anlaşılır. Ayrıca kişisel verilerin doğrulanması için kontrol edilir.

Çözüm, Trans.eu Platformu kullanıcılarının güvenliğini artırmak için tanıtıldı.

Hesap yetkilendirme nasıl çalışır?

  1. Trans.eu Platformunda oturum açın. İlk seferde (hizmeti hesabınızda başlattıktan sonra), kodu bir kez girmeniz istenecektir.

  1. Yetkilendirme kodu e-posta adresinize gönderilir (Trans.eu veri tabanındaki girişlerle tutarlı).

  1. Giriş yaparken gönderilen kodu doğru girin. Yetkilendirme, kullandığınız web tarayıcısının çerezlerine kaydedilecektir. Cihazın güvenilir bir cihaz olarak eklenmesini istiyorsanız kutuyu işaretleyin.

Uyarı!
Farklı bir bilgisayar veya tarayıcıdan giriş yapmak isterseniz yetkilendirme işlemi yeniden başlatılacaktır. Tarayıcıda çerezlerin silinmesi, yetkilendirme sürecini başlatma ihtiyacına da neden olacaktır.

SMS ile gönderilen yetki kodu

SMS ile yetkilendirme kodu göndermenizi sağlayan bir fonksiyon uyguladık. Hesabınıza atanmış bir cep telefonu numaranız varsa, giriş yaparken kodu hangi kanaldan (e-posta/SMS) almak istediğinize karar verebileceksiniz.

Bunlara ek olarak:

  • 15 dakikalık kod değişmez ve aynıdır,
  • giriş paneli ile sayfayı yenilemek yeni (farklı) bir kod oluşturmaz,
  • 1 dakika sonra kodun aynı kanal üzerinden yeniden gönderilmesi mümkündür,
  • kod yapısı artık harf değil, sadece rakamlar içeriyor.

Erişim kodunu doğru bir şekilde girdikten sonra trans.eu Platformunu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yeni bir cihazdan oturum açmayla ilgili bildirimler

Kullanıcıları platformda yeni bir cihazdan oturum açma konusunda bilgilendirme işlevini hayata geçirdik.

  • Yeni bir cihazdan ilk kez giriş yapan kullanıcı, girişin hangi IP'den yapıldığı bilgisi ile giriş hakkında bir e-posta bildirimi alır.
  • Yeni bir cihaz aynı zamanda belirli bir tarayıcı olarak anlaşılır, yani aynı bilgisayarda veya gizli modda farklı bir tarayıcıdan oturum açmak da bir bildirim gönderir.

Yetkili kullanıcılar için bildirimler.

Yetkili kullanıcı ayrıca şirketteki tüm çalışanlarla ilgili bildirimler alır.

  • Tek kriter, tarayıcının platformda belirli bir hesaba önceden giriş yapmış olup olmadığı veya "yeni" olup olmadığı ve yeni bir cihaz olarak kabul edilip edilmediğidir.


How did we do?

UP!
Powered by HelpDocs (opens in a new tab)